İnovaLİG Şampiyonları

KATEGORİ BİRİNCİLERİ

İNOVASYON STRATEJİSİ

ARÇELİK ANONİM ŞİRKETİ

ARÇELİK ANONİM ŞİRKETİ

21.01.1955
İstanbul
Elektronik
Beyaz Eşya Ürünleri

Arçelik A.Ş. bugün; dünya çapında 30.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland ve Pakistan’da olmak üzere 7 ülkede 18 üretim tesisi, 32 ülkede 34 satış ve pazarlama ofisi ve 11 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus ve Dawlance) 145’ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.

Toplam Ciro: 16.096 milyon TL

Global Faaliyet Ağı: 7 Ülkede 18 Üretim Tesisi, 32 Ülkede Faaliyet Gösteren 34 Satış Ve Pazarlama Ofisi Organizasyonu, 145’ten Fazla Ülkede Ürün Ve Hizmet

Uluslararası Pazarlar:

Arçelik A.Ş.

 • Türkiye’de beyaz eşya, ankastre ve klimada %50’nin üzerinde pazar payı ile sektöründe lider ve TV’de %28’in üzerinde pazar payı ile en fazla büyüyen şirket,
 • Toplam satışlarda Avrupa’nın en büyük üçüncü beyaz eşya şirketi,
 • Romanya’da Arctic ve Güney Afrika’da Defy markaları ile pazar lideri,
 • Bünyesine kattığı Pakistan’ın lider beyaz eşya şirketi Dawlance ile pazarın lideridir.

Global markası Beko:

 • Avrupa’nın toplam beyaz eşya pazarında 2’nci, solo beyaz eşya pazarında lider marka
 • İngiltere beyaz eşya pazarında 1’nci
 • Polonya beyaz eşya pazarında 1’nci
 • Fransa solo beyaz eşya pazarında 1’nci konumdadır.

 • Arçelik, dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteriyor. Toplam satışlarda Avrupa'nın en büyük dördüncü beyaz eşya şirketi; Romanya'da Arctic, Güney Afrika'da Defy ve Pakistan'da Dawlance markaları ile pazar lideridir.
 • Kendi teknolojisi ve 12 markasıyla 146 ülkede ürün satıyor. Arçelik, Beko, Defy, Arctic, Altus, Blomberg, Grundig, Elektrabregenz, Beko-Voltas, Flavel, Leisure ve Altus markalarına ve 9 ülkede 23 üretim tesisine sahiptir.
 • 2018 yılında konsolide net satış cirosu 26.904 milyon TL'dir. 2018 yılında konsolide satışların %69'luk kısmı uluslararası satışlardan oluşmuştur (18.479 milyon TL). 2018 sonu çalışan sayısı 29.530'dur.
 • 145 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Öncelikli ihracatı Avrupa ülkeleridir.
 • Marka ve ürün inovasyon yol haritalarını yaratırken marka stratejilerini ve tüketicinin isteklerini merkeze koyarak multi disipliner bir ekiple fikir üreterek fikirleri önceliklendirmektedir. İnovasyon sürecinde deneyim odaklı gruplarda tüketici araştırmaları, profesyonellerle görüşmeler gibi etkinlikler sonucunda ürün yönetimi, marka, tüketici eğilimleri, endüstriyel tasarım ve ArGe'den katılımcıların olduğu ekiplerle fikir üretip önceliklendiriyor.
 • En inovatif ürünleri:
 • Türk Kahve Makinesi – TELVE( 40’ın üzerinde patente sahip Türkiye’nin ilk Türk Kahve Makinası)Everfresh (Doktora tezi olarak tamamlanmış, özel şartlandırma ile yeşil yapraklı sebze ve meyveleri 30 güne kadar taze saklama özelliğine sahip Buzdolabı gıda saklama teknolojisi)Atık pet su şişelerinden elde edilen geri dönüştürülmüş malzeme ile yapılmış plastik Çamaşır Makinası kazanı (Yılda 25 milyon PET şişenin geri dönüşümünü sağlayabilmektedir.)
 • Doğrudan CEO'ya raporlayan İnovasyon Direktörlüğü var. Hiyerarşinin alt seviyelerinde fikir sahibi olan herkesin fikirlerini filizlendirecek birçok inovasyon mekanizmasına sahip. Çalışanların zamanlarının önemli bir kısmında yeni fikirler geliştirmelerini ve bu fikirleri hayata geçirmelerini teşvik ediyor.

İNOVASYON ORGAZİNASYONU VE KÜLTÜRÜ

İNCİ AKÜ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

İNCİ AKÜ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

10.12.1984
Manisa
Otomotiv Endüstrisi
Otomobil ve Hafif Ticari Araç Aküleri, Start-Stop Aküler, Ağır Vasıta Aküleri, Marin Aküleri, Tank Aküleri

Temeli 1952 yılında atılan İnci Holding’in önemli iştiraklerinden İnci Akü A.Ş., Cevdet İnci tarafından 1984 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. 1984 yılındaki kuruluşunun hemen ardından 1985 yılında araç üreticileri ile ilk çalışmalarına başladı. 2009 yılında Akü sektöründe ilk Ar-Ge merkezini kuran firma, 2010 yılında sektöründe ilk TURQUALITY belgesini aldı. İnci Akü, yıllık hazırlanan İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500, Türkiye’nin ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında 2006’dan bu yana her yıl yer almaktadır. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl açıklanan ‘ilk 1.000 ihracatçı’ sıralamasında 2005 yılından bu yana yer alan İnci Akü, 7 yıldır ‘sektörün ihracat lideri’ unvanını korumaktadır. Uluslararası marka değerlendirme şirketi BrandFinance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesinde 4 yıldan bu yana ilk 100 arasında bulunan İnci Akü, bu yıl da ‘akü sektörün en değerli markası’ olarak yerini aldı.

İnci Holding’in öncü şirketlerinden İnci Akü, gücünü Japon devi GS Yuasa’nın küresel deneyimi ve yeni nesil akü teknolojileri konusundaki birikimi ile birleştirerek 2015 yılı itibariyle İnci GS Yuasa Akü Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

İnci GS Yuasa Akü Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Manisa’da 2 üretim tesisi ve İstanbul’da Merkez Satış& Pazarlama Ofisi bulunuyor. 2010 Temmuz ayında temellerini attığı Manisa’daki 2. tesis, Türkiye’nin ilk BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) sertifikalı üretim tesisi olma özelliğine sahip.

İnci Akü, Yuasa, EAS, Hugel, Blizzaro ve İnci Battery markalarıyla üretim yapan firma, yurt içinde 80 ana bayi, 200 Enerji Uzmanı, 3.500 perakende satış noktası ve 300 yetkilendirilmiş servisi ile tüketiciye ulaşıyor. Ayrıca yurtdışında güçlü distribütör ağıyla, 4 kıtada 80’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.

Üretiminin %60’ını 80 ülkeye ihraç eden İnci Akü, sektörün en büyük Türk sermayeli markasıdır. 64 yıl önce otomotiv yedek parçası üretme ve 48 yıl önce de jant üretme iddiasıyla çıkılan yolda, İNCİ HOLDİNG bugün: 2400 çalışanı, 9 şirketi, ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayi olmak üzere 5 sektörde faaliyet göstererek, son 10 yılda ülke büyümesinin üzerinde her sene ortalama %15 büyüyerek yarattığı katma değer ile ülkemize katkıda bulunmaya devam etmektedir. Ulusal ve uluslararası birçok ödülün sahibi olan İnci Akü 2017'de The Stevie Awards 'tan ‘Talep Yaratmada Yılın Programı’ Altın Ödül ve ‘Teşvikli Yönetim Çözümleri’ Altın Ödül almıştır.

İNOVASYON DÖNGÜSÜ

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

04.03.1983
Manisa
Elektrik Elektronik ve Hizmet
Tüketici elektroniği, beyaz eşya, dijital ürünler, bilgi teknolojileri, LED aydınlatma ve savunma

Yerli üretimin gururuyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Vestel, 1984 yılında başlayan faaliyetlerini 1994 yılından beri Zorlu Holding bünyesinde sürdürüyor. 16’sı yurtdışı olmak üzere toplam 23 şirketten oluşan Vestel Şirketler Grubu, tüketici elektroniği, beyaz eşya, dijital ürünler, bilgi teknolojileri, LED aydınlatma ve savunma alanlarında geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Vestel’in ‘Gururla Yerli’ teması ar-ge, tasarım ve üretim alanındaki gücüne dayanıyor. Tüm dünyanın en büyük ihtiyacı haline gelen teknolojinin yerli üretimi için çalışan Vestel, aynı zamanda Türkiye’nin yerli gururlarını da destekliyor.

Vestel, yaklaşık 16 bin çalışanı, Türkiye çapına yayılmış 1250 satış noktası, 350 yetkili servis ve 13 merkez servisiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’de, Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen ilk akıllı telefon, ilk 4K HD Kavisli TV, rekor seviyede tasarruf sağlayan teknolojileri, Anadolu’nun en ücra köşesine ulaştırıyor. Yerli Üretim’in gücüyle Türkiye Vestellenmeye devam ediyor.

#GururlaYerli Vestel

 • Türkiye’nin TV’de pazar lideri ve beyaz eşyada ilk üç üreticisinden biri
 • Türkiye’nin ilk yerli tasarım ve üretim akıllı telefonu Venus’ün üreticisi
 • Servis performansındaki başarısıyla “Şikayet Endeksi”nde üç yıldır birinci sırada
 • Türkiye İtibar Endeksi 2014 Araştırması’na göre elektronik eşya sektöründe en itibarlı marka

Vestel City

 • 1 milyon metrekare alan üzerine kurulu Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biri
 • Günde 87.000 ürün üretim kapasitesi
 • 16.000 kişilik istihdam
 • National Geographic Mega Fabrikalar belgeseline konu olan tek Türk fabrikası

AR-GE ve İnovasyon

 • Küresel çapta 8 Ar-Ge Merkezi (5’i Türkiye, İngiltere, Tayvan, Çin)
 • 1.600 kişilik dev Ar-Ge Kadrosu
 • Dünyada en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 1000 firma arasında yer alan 3 Türk şirketinden biri
 • 2015 yılı itibarıyla Vestel Ar-Ge merkezi üçüncü kez Sektör Birincisi oldu. Ayrıca Kalite Derneği’nin ulusal çapta düzenlediği Kalite Çemberleri ve Kaizen Paylaşım Konferansı’na 2015 yılında ilk defa katılan Vestel, 2 Kaizen ödülünün sahibi oldu. Tasarım konusunda da iddiasını koruyan Vestel, 2015 yılında katıldığı tasarım yarışmalarında toplam 48 tasarım ödülü kazandı.

İhracat Bilgileri

 • 154 ülkeye ihracat
 • 19 yıldır Türkiye’nin ihracat şampiyonu (Elektronik)
 • Avrupa TV pazarında 2. sırada
Vestel dünya markası olma hedefiyle ilerleyen şirketleriyle beraber inovasyon odaklı bir bakış açısı benimser. Ar-Ge ve inovasyon, hem paydaşlar hem de Zorlu Grubu için en öncelikli konular arasında yer alır ve şirketlerin ortak temel değeri olan yenilikçilik anlayışı çerçevesinde insan kaynaklarından teknolojiye, girişimcilikten Ar-Ge yatırımlarına dek inovasyonun her alanını destekler. Vestel'in yenilikçilik anlayışının önemli bir diğer ayağını ise dijital dönüşüm oluşturur. Nitelikli ve katma değerli ürünler üretmenin yolu dijital dönüşümden geçer. Küresel standartları yakalayabilmek ve ayakta kalabilmek için dijitalleşmenin öncülerinden olmak şirketin ajandasında üst sıralarda yer alır. Grup şirketlerinin dijital dönüşümü etkin izleme, takip etme ve daha iyi üretim kalitesi sağlaması sayesinde hem çevresel etkiler azaltılır hem de müşteri ve çalışanların memnuniyeti artırılır. Zorlu Grubu inovasyon ve Ar-Ge süreçlerini girişimciliğe verdiği destekle de geliştirir. Bu çerçevede Vestel Ventures yaratıcılığı destelemek ve girişimciliği iş süreçlerine dahil etmek için kurulmuştur.

İNOVASYON KAYNAKLARI

TÜRK EKONOMİ BANKASI ANONİM ŞİRKETİ

TÜRK EKONOMİ BANKASI ANONİM ŞİRKETİ

01.01.1927
İstanbul
Bankacılık
Bankacılık Ürünleri

Türkiye’nin en köklü finans kurumlarından Türk Ekonomi Bankası (TEB), bankacılık faaliyetlerine 1927 yılında başlamıştır. Kurulduğu yıldan bu yana genişlettiği şube ağı, ürün ve hizmet çeşitliliği ile yatırım, leasing, faktöring, sigorta ve portföy yönetimi gibi finans sektörünün çeşitli alanlarındaki aracılık faaliyetlerini sürdürmektedir.

TEB, 10 Şubat 2005 tarihinde bugün varlık yönetiminde dünyanın 7., Euro bölgesinin 1. bankası olan ve 74 ülkede faaliyet gösteren BNP Paribas ile stratejik ortaklık anlaşması imzalamıştır. Türk finans sektörünün saygın ve güçlü markalarından TEB ile uluslararası bir marka olan BNP Paribas’ın güç ve deneyimlerini birleştiren bu stratejik ortaklık anlaşması ile BNP Paribas, halen faaliyet gösteren TEB Yatırım, BNP Paribas Leasing Solutions, TEB Faktoring, TEB Portföy Yönetimi ve TEB Kosova’da pay sahibi olmuştur.

BNP Paribas ile güç birliğinin ve TEB’in dünyaya açılmasının önemli bir göstergesi olarak TEB, BNP Paribas’ın 60 ülkede ve 100’den fazla noktada kurulu olan Trade Center’lar (ticaret merkezleri) ağına dâhil olmuştur. Türkiye’de İstanbul, İzmir ve Adana’da açılan Trade Center’lar, dış ticaret konusunda danışmanlık ve bankacılık desteği vermekte ve müşterilerine uluslararası açılım sağlamaktadır. Ayrıca, bu ortaklık ile TEB, Türk müteşebbislerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği ve BNP Paribas’ın güçlü olduğu ülkelerde Türk Masaları kurmaya başlamıştır.

TEB, BNP Paribas ile gerçekleştirilen stratejik ortaklığın ardından, kurumsal, ticari ve özel bankacılık alanlarındaki uzmanlığını bireysel bankacılık, işletme bankacılığı ve KOBİ bankacılığı alanlarına da taşımıştır.

Yalnızca finansal anlamda büyümeye değil verimliliğe de odaklanarak tüm paydaşları için daha fazla değer yaratmayı hedefleyen TEB, KOBİ’lerden kadın patronlara, finansal okuryazarlıktan girişimciliğe, inovasyondan spora kadar geniş bir alanda sorumluluk bilinciyle projelerini hayata geçirerek hem TEB markası hem de Türkiye’ye değer katmayı sürdürmektedir.

TEB Start-uplar ve tekno parklar ile açık inovasyon, şirketin daha geniş bir çevreden fikir toplamasına imkan sağlamaktadır. Önceki fikirleri de içeren global bir inovasyon platformu ve hackathonlar, çalışanların sistematik mobilizasyonuna imkan vermektedir.

İNOVASYON SONUÇLARI

LABRİS TEKNOLOJİ BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ ANONİM ŞİRKETİ

LABRİS TEKNOLOJİ BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ ANONİM ŞİRKETİ

16.05.2005
Ankara
Savunma ve Havacılık Sanayii
Siber Savaştan Korunma Hizmetleri ve Çözümleri, Yeni Nesil Güvenlik duvarı DDoS Mİtigator – Siber Savaş Savunma Aracı, Advanced Persistent Threat (APT) seviyesindeki atakları engelleme, Özel, esnek ağ güvenliği projeleri sunma, Gerçek Zamanlı Saldırı Önleme, Web Filtreleme Uygulamaları, Yerel Spam Sensör ve Antispam Motoru, Kapsamlı E-posta ve Web Güvenliği, Cihaz üzerinden detaylı izleme ve raporlama

Labris Networks, internet ağ güvenliği alanında, kuruluşundan bu yana Ar-Ge odaklı üretimi birincil koşul olarak belirlemiş bir Türk teknoloji şirketidir. DDoS Zayıflatma, Yeni Nesil Güvenlik Duvarı (NG Firewall), Birleşik Tehdit Yönetimi (UTM), Merkezi Güvenlik Yönetimi, Ağ Dinleme/Loglama ürünleri ve SOC/CERT servislerinde uzmanlaşmıştır. Halen, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Uzak Asya’da, 20 ülkede 5.000 den fazla orta ve üst seviye referansta geliştirdiğimiz ürün ve servisler kullanılmaktadır. Labris Networks, Deloitte Fast50 Programı’nda 4. kez Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasına girerek hızını hem ülke içinde hem de bölgemizde bir kez de Deloitte’a tescilletmiştir.

Labris, Common Criteria (Ortak Kriterler) EAL4+ güvenlik sertifikasına sahip dünyanın 12 Ağ Geçidi markasından biridir ve aynı zamanda tek Türk Ağ Geçidi Markasıdır. Ortak Kriterler (ISO/IEC 15408), 26 ülke tarafından kabul edilen dünyanın en kapsamlı güvenlik sertifikasyon sürecidir. EAL4+, ticari bir ağ geçidi ürünü tarafından alınabilecek en üst güvenlik seviyesidir.

Akıllı ekonomi kavramının doğuşu, küresel rekabet ve hızlı teknolojik gelişmeler, inovasyonu rekabet için vazgeçilmez kılmıştır. Labris, değişen pazar eğilimlerine hızlı adapte olmak için, ürettiği bütün süreçler, sistemler ve ürünlerde inovatif yaklaşımlar sunmaktadır. İnovasyon yaklaşımımız, “Hız”, “Destek”, “Akıl” ve “Güvenlik” bileşenlerinden oluşan rekabet yeteneklerimizde vücut bulmaktadır.

İnovasyon Yönetimi alanında genel ortalama üzerinde yeralan şirket, inovasyon sonuçlarını etkileyen gelir büyümesi, yeni ürün ve hizmetlerin satışa etkisi, maliyet azaltılması, kar artırıcı etmenler, çalışan sayısında artış konularında ortalamanın çok üzerinde yer almıştır. 92 çalışanı ile 19 Ar-Ge projesi gerçekleştiren şirket 2014 yılında Deloitte Fast 50 şirketleri arasında yer almıştır.

KATEGORİ İKİNCİLERİ

İNOVASYON STRATEJİSİ

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI ANONİM ŞİRKETİ

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI ANONİM ŞİRKETİ

01.10.1968
İstanbul
Otomotiv Endüstrisi
Binek Otomobiller ve Ticari Araçlar

Temelleri 1968 yılında Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından atılan Tofaş, Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) eşit hissedar olduğu Türk otomotiv şirketidir. Türkiye’nin 3. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, yılda 450 bin araçlık üretim kapasitesine ve 10.000’i aşkın çalışana sahiptir.

Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) dünyadaki üç stratejik üretim merkezinden biri olan fabrikası, aynı zamanda grubun Avrupa’daki ikinci büyük Ar-Ge merkezi konumundadır. Bursa fabrikasında, Fiat Linea ve Egea otomobil modellerinin yanı sıra, Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen ve Peugeot markalarına, Yeni Doblò projesi kapsamında ise Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapılmaktadır. Aynı zamanda iç pazarda altı markanın (Fiat, Alfa Romeo, Jeep®, Lancia, Maserati, Ferrari) distribütörlüğünü yürütmektedir.

Çevreci yaklaşım ve uygulamalarıyla, WCM (Dünya Klasında Üretim) kapsamında FCA dünyasında “Altın Seviye”ye erişen ilk üç fabrikadan biridir.

Yarattığı ihracat hacmi ve istihdamın yanı sıra otomotiv sektörüne yaptığı yatırımlar ve ürettiği projelerle, uzun vadede de Türkiye ekonomisine değer katmaktadır. Otomotiv sektöründe son 10 yılda gerçekleştirilen toplam 10 milyar ABD doları tutarındaki yatırımın %31’ine denk gelen 3 milyar ABD doları tutarında yatırım yapmıştır. Gerçekleştirdiği yatırımlarla ürün gamını yenileyerek, küresel rekabet gücünü artırmıştır.

Dünyanın her bölgesinde müşteri ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan, heyecan verici araçlar ve teknolojiler üretmeyi hedefleyerek çalışan Tofaş Ar-Ge Merkezi; T.C. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından art arda ikinci kez “Otomotiv Sektöründe En İyi Ar-Ge Merkezi” seçilmiş, Avrupa Birliği Komisyonu Ar-Ge harcamaları sıralamasında da yine iki yıldır Türkiye birincisi olmuştur.

Tofaş bayi ağı, müşterilere sıfır araç satış, ikinci el araç satış, altyapısı teknolojik imkânlarla desteklenmiş satış sonrası hizmet yapılanmasıyla bakım-onarım ve yedek parça satış hizmetleri vermektedir. Fiat, Alfa Romeo ve Jeep® markalarına hizmet veren Tofaş Bayi Ağı’nda 74 adet Fiat, 14 adet Alfa Romeo-Jeep® ana bayisi bulunmaktadır.

Servis hizmetlerini ise Türkiye genelindeki 114 satış ve 136 servis noktasıyla sağlıyoruz. 43 noktada ikincil satış ve servis hizmeti veren Tofaş bayilerine ek olarak 38 noktadaki yetkili teknik servisler vasıtasıyla satış sonrası hizmetler sağlamaktadır.

Yaklaşık 2 bin tedarikçiden endirekt malzeme ve hizmet alırken, yurt içinde 147, yurt dışında ise 20 tedarikçiden direkt malzeme almaktadır. Kurulduğu günden bu yana Türk otomotiv sektörü içinde yerlileştirmeye büyük önem vererek yerli yan sanayinin gelişimine katkı sağlıyor, motor ve şanzıman hariç satın aldığı parçaların ortalama %71'ini yerli tedarikçilerden temin ediyor.

CDP’nin (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) küresel değerlendirmesi sonucunda, 2014 İklim Performans Liderliği Endeksi’nde en yüksek skor olan A Bandı’nda yer alan 187 kuruluş arasında, ilk ve tek Türk şirketi olurken, Borsa İstanbul’un ilk defa 2014’te açıkladığı “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”nde de ilk ve tek otomotiv şirketi olarak yer almaktadır.

2015 yılında Sürdürülebilir İş Zirvesi’nde Karbon ve Enerji Yönetimi Kategorisi’nde aldığı ödül ve 2016 yılında kurumsal yönetim ilkelerine yönelik gerçekleştirdiği atılımlar sonucunda 9.14’e yükselen kurumsal yönetim notu; tüm paydaşlarına karşı adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir anlayış benimsediğinin göstergesidir.

Bir kilometre taşı Fiat Egea

Yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla 2015 yılında devreye aldığı Fiat Egea Projesi, Tofaş için bir kilometre taşı niteliğindedir. 2016 yılında 35 bin adetle Türkiye'nin en çok satılan modeli olan Fiat Egea Sedan'ın, "Hatchback" ve "Station Wagon" modellerinin de üretiminin başlamasıyla, 2015-2023 yılları arasında 1.280.000 adet araç üretmeyi planlamaktadır.

Tofaş'ta inovasyon stratejisi, makro trendler ve şirket stratejisi ile bağlantılı şekilde geliştirilmiştir ve bu strateji katma değerin artırılmasına ve paradigma değişimine odaklanmaktadır. Teknik ve teknik olmayan inovasyonlar ayrı ayrı ele alınmakta olup, inovasyonun sistemi iş modelinin tamamını kapsamaktadır. Fikir yarışması, açık inovasyon ağı, müşterilerin inovasyon projelerine dahil edilmesi, Koç Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirilen inovasyon etkinlikleri, her çalışana inovasyon için bütçe ayırılması, son 5 yılda üniversiteler ile 100'den fazla inovasyon projesi gerçekleştirilmiş olması, tedarikçiler ile birlikte gerçekleştirilen inovasyon projeleri, çalışanlar tarafından yılda yaklaşık 140 bin yenilikçi fikir ortaya koyulması gibi örnekler şirketin stratejisinin dış ortaklar tarafından anlaşılmasını ve stratejinin bu ortaklar ile birlikte uygulamaya konulmasını sağlamaktadır.

İNOVASYON ORGAZİNASYONU VE KÜLTÜRÜ

HEKSAGON MÜHENDİSLİK VE TASARIM ANONİM ŞİRKETİ

HEKSAGON MÜHENDİSLİK VE TASARIM ANONİM ŞİRKETİ

01.01.2006
Kocaeli
Bilimsel Araştırma ve Geliştirme
Kavramsal tasarım, ürün tasarımı ve ergonomi, mühendislik ve geliştirme, sanal ürün model prototip, test doğrulama, ürün yayınlama, ürün devreye alma

Hexagon Studio, ulaşım, savunma sanayii, denizcilik, traktör ve iş makinaları sektörlerinde ulusal ve uluslararası ölçekte özgün tasarım ve mühendislik çözümleri üretmek üzere 2006 yılında kuruldu.

Avrupa’nın öncü Ar-Ge merkezleri arasında yer alma vizyonuyla geleceğini şekillendiren kuruluş, tecrübeli kadrosuyla yalnız Türkiye’de değil, Avrupa başta olmak üzere dünyada ana ve yan sanayi firmalarının ürün geliştirme süreçlerinde artı değer yaratmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda kavramsal tasarımdan başlayarak ürünü devreye alma aşamasına kadarki süreçte teknolojiye dayalı anahtar teslimi çözümler sunma azmiyle yoluna devam ediyor.

Heksagon firmasında inovasyon stratejisi, şirket stratejisine yön vermekte, sektör trendleri ile Ar-Ge gelişmelerinin incelenmesine dayanmakta ve şirketin yetkinlikleri ile uyum göstermektedir. Paydaşlarından toplanan fikirlerin potansiyeline inanılması halinde, müşteri olmasa da gerekli Ar-Ge yetkinlikleri özsermayeden geliştirilmektedir. Lisanlanabilir patent ve fikri sermaye geliştirilmesi, çalışanlar için temel performans kriterleri olup, bu durum organizasyonun tamamının inovasyon stratejisine katkıda bulunmasını sağlamaktadır. Yeni stratejinin bir ürünü olarak Mobil Kompozit taşıtı, aynı zamanda Türk savunma sanayi ve dünyanın çeşitli yerlerinde otomotiv sanayi için tasarım projeleri yer almaktadır. Mobil kompozit aracı ile hidrolik yetkinliği geliştirilmiş fakat bu araçta elektriğe dönmeye çalışarak uluslararası arenada fark yaratılmaya çalışılıyor.

İNOVASYON DÖNGÜSÜ

ÇİLEK MOBİLYA SANAYİ VE PAZARLAMA TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

ÇİLEK MOBİLYA SANAYİ VE PAZARLAMA TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

13.01.1995
Bursa
Diğer Sanayi Ürünleri
Mobilyalar (Çocuk & Genç Odaları, Bebek Odaları, Araba Yataklar, Aksesuarlar, Tekli Ürünler)

Çilek Mobilya, 1995 yılında %100 aile şirketi olarak Türkiye'de kuruldu. Bebek, çocuk ve genç odaları ile aksesuarlar tasarlıyor, üretiyor ve tüm dünyada satış ağını oluşturuyor.

5 kıta, 71 ülkede 500’ü aşkın mevcut satış noktasını, gelecek 5 yıl içinde 1.000’in üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Şirketin önemli kilometre taşları aşağıdaki gibidir:

 • 1995 - İnegöl’de Kuruldu.
 • 1996 - Marka Tescili Onaylandı. / İlk Fuara Katıldı. / İlk İhracatı Ukrayna’ya Yaptı.
 • 1997 - cilek.com açıldı.
 • 1998 - İlk Mağaza Bursa’da Açıldı. / Garanti Sistemi Başladı.
 • 1999 - İlk TV Reklamları Yayınlandı. / Çilek Akademi Kuruldu.
 • 2000 - Yeni Fabrikaya Taşındı.
 • 2001 - İlk Yurtdışı Mağazasını Malta’da Açtı.
 • 2002 - İlk GS Kalite Belgesi’ni Aldı.
 • 2004 - Genel Müdürlük İstanbul’a Taşındı.
 • 2005 - Türkiye’de Süper Marka Seçildi.
 • 2006 - Aile Anayasası Yazıldı. / Meşhur Marka Statüsüne Kabul Edildi.
 • 2007 - Turquality Markası Oldu. / Mobilya İhracat Şampiyonu Oldu. / ISO 9001 Belgesi’ni Aldı.
 • 2008 - En Beğenilen Şirket Ödülü’nü Aldı. / Toyota Üretim Felsefesi Benimsendi.
 • 2010 - Müşteri Memnuniyetinde Birinci Oldu./ 66 Ülkede 444 Satış Noktasına Ulaştı.
 • 2013 - BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İmzalandı. / ISO 14001 Belgesi’ni Aldı.
 • 2014 - E-satış Başladı. / En İnovatif Marka Seçildi. / Modern Depolamaya Geçildi.
 • 2015 - Araştırma & Geliştirme Merkezini Kurdu./ Yurtdışında Montaj Üretime Başladı. / Endüstride Mükemmellik AB Ödülü’nü Aldı.
 • 2016 - Yalın Ofis Felsefesine Geçildi. / Çilek USA Şirketini California’da Kurdu. / Dünya Bankası, “Uluslararası Marka” Olarak Lanse Etti.
 • 2017 - Çilek Tasarım Merkezini Kurdu. / Design Turkey İyi Tasarım Ödülü Aldı.
Çalışma prensiplerinin en başında inovasyonun yer alan Çilek Mobilya'nın gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki başarısının altında Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları etkilidir. Ür-Ge, Üretim, Bakım Onarım, Kalite, Üretim Planlama ve Satın alma süreçlerimiz ile saha içindeki akış, 5S düzen-tertip ve yalın üretim disiplinlerini uygulamaktadır. 2017 yılında tasarım merkezini kuran Çilek Design Turkey İyi Tasarım Ödülü almıştır.

İNOVASYON KAYNAKLARI

MİR ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ANONİM ŞİRKETİ

MİR ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ANONİM ŞİRKETİ

01.01.1987
İstanbul
Enerji
Bilimsel Araştırma ve Geliştirme

1987 yılında bir ARGE şirketi olarak kurulan Mir Holding, ilk Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerinin çıktısı olan boru teknolojilerindeki ürünlerini Dizayn Grup’u kurarak pazara sunmuş, bugüne kadar boru teknolojileri ile ilgili birçok ARGE çalışması yürütmüş ve sıra dışı başarılara imza atmıştır. Holdingin zamanla stratejik alanlarının çeşitlenmesi ile üzerinde çalıştığı ARGE konuları artmış ve bununla beraber Holding farklı sektörlere yönelik farklı ARGE projelerini hayata geçirmeye başlamıştır. 2007 yılında, Dizayn Grup konsantrasyonunun dışında kalan bu çalışmaların daha etkin olarak yürütülebilmesi için Mir Araştırma ve Geliştirme A.Ş., teknoloji geliştiren, ürün geliştiren, proses geliştiren, pilot üretim yaparak ilk denemeleri gerçekleştiren ve bunlar için gerekli olan her türlü altyapıya sahip olan bir ARGE şirketi olarak, bir teknoparkta faaliyete başlamıştır.

Mir Araştırma ve Geliştirme A.Ş. holding şirketlerine vermiş olduğu ARGE hizmetlerinin yanı sıra Holding dışına teknoloji ve know-how satışı, ARGE hizmeti verilmesi, ürün geliştirilmesi ve ortak ARGE projeleri geliştirilmesi konularında da işbirlikleri yapmaktadır. Sadece ARGE’ye konsantre olan şirket bugün yalnızca know-how satışıyla 12 milyon TL’lik bir ciroya ulaşmıştır. Yapılan çalışmalar proje bazlı ve disiplinler arası çalışmalardır.

Stratejik görülen, üzerinde çalışma kararı verilen konular için proje lideri, proje ekibi ve alt yapı oluşturulmakta ve üniversitelerle işbirlikleri yapılmaktadır. Her projede muhakkak en az bir akademisyen yer almakta, yüksek lisans ve doktora öğrencileri de proje ekibine dâhil edilmektedir. Bu sayede akademik yönü çok güçlü çalışmalar hayata geçirilmektedir.

Tüm çalışmalarını proje bazlı yürütme ilkesiyle hizmet veren Mir Araştırma ve Geliştirme, teknoloji ve bilgi yönetimini alışkanlık ve amaç haline getirmiştir. Bu sebeple her projede farklı açılımlar geliştirmek için başta çeşitli üniversite ve akademisyenlerle olmak üzere işbirlikleri yapılmaktadır.

Mir Araştırma ve Geliştirme, TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesi sahibidir ve her müşterinin özellik ve ihtiyaçlarına uygun üretim ve hizmeti sunarken Kaliteyi en önemli aracı olarak benimsemiştir.

Araştırma hibesi alan fikirlerin sahipleri, hibeden pay verilerek ödüllendirilmektedir. Çıkarılan dersler belgelenmekte, bilgilendirme toplantıları ile ilgili çalışanlara aktarılmakta ve Sharepoint ile tüm şirkete erişilebilir kılınmaktadır. Şirket, her hafta tüm çalışanlarının katılımıyla inovasyon vizyonu toplantıları düzenlemektedir.

İNOVASYON SONUÇLARI

TRIODOR ARAŞTIRMA GELİŞTİRME YAZILIM VE BİLİŞİM TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

TRIODOR ARAŞTIRMA GELİŞTİRME YAZILIM VE BİLİŞİM TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

27.09.2010
İstanbul
Bilişim Hizmetleri
Özellikler Bilgi ve İletişim Teknolojileri ve Robotik alanında yazılım çözümleri

Triodor, Bilgi ve İletişim Teknolojileri ve robotik alanında çok yönlü bir uzmanlığa sahip uluslararası bir teknoloji şirketidir. Şirket, inovasyon odaklı iş modellerini tanıtıyor ve dünya çapında farklı sektörler için yüksek teknoloji çözümleri geliştiriyor. Büyük projeler tarım, gıda, lojistik, akıllı yaşam, çağrı merkezi ve oyun alanlarında faaliyet göstermektedir.

Triodor hikâyesi, Hollanda'da yaşayan Türk kökenli girişimcilerin bir yazılım tedarik şirketi kurma hayallerini gerçekleştirdikleri 2003 yılında başladı. Günümüzde, hızlı bir büyüme sonrasında, farklı alan ve uzmanlık alanlarını kapsayan 100'den fazla çalışanı bulunmaktadır ve dünya çapında birçok şirket ile ortaklıklar kurmuştur.

Satış, iş danışmanlığı ve yönetim kurulu yönetimi Amsterdam'daki Genel Müdürlük binasında yürütülürken, İstanbul'da araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütülmektedir. İstanbul'daki Geliştirme Merkezi, üst üste uzun yıllar Türkiye'nin En İyi Yazılım Ar-Ge Merkezi olmuştur.

Sürekliliği bir başarı aracı olarak görmektedir ve teknolojiyi yeni işletmelere çevirirken daima uzun vadeli bir vizyon belirlemektedir. Bu yüzden Triodor, müşterinin değer zincirinin ayrılmaz bir parçası haline gelir ve onlara kendi ana süreçlerine daha fazla odaklanmalarını sağlar. Her iki taraf için de sürekli bir büyüme, kârlılık ve rekabetin önünde olmak demektir.

Niş alanlara yoğunlaşan Triodor yüksek kar marjına sahiptir.Gelirin tamamını inovasyon projelerinden sağlanmakta olup, tüm ürün ve hizmetler ihraç edilmektedir. İnovasyon projesi örneği olarak tarım ürünleri ve toprak analizi otomasyonu sistemi bulunmaktadır.

KATEGORİ ÜÇÜNCÜLERİ

İNOVASYON STRATEJİSİ

PROCTER & GAMBLE TÜKETİM MALLARI SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

PROCTER & GAMBLE TÜKETİM MALLARI SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

07.05.1974
İstanbul
Diğer Sanayi Ürünleri
Temizlik ve Kişisel Bakım Hızlı Tüketim Ürünleri
Strateji, hangi alanlara odaklanılacağı ve bu alanlarda nasıl başarılı olunacağına dair gelecek yıl için, orta vadeli ve 10 yıllık planları kapsamaktadır. İnovasyon, bilgi fabrikası, tedarikçi fuarları ve müşteriler ile yapılan düşünce testleri sayesinde yönetim merkezi yerine pazara dayanmaktadır. İnovasyon yaklaşımı oldukça kapsamlıdır ve insanlar, portföy, değer önerisi ve üretkenlik faktörlerini baz almaktadır.

İNOVASYON ORGAZİNASYONU VE KÜLTÜRÜ

BASF TÜRK KİMYA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

BASF TÜRK KİMYA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

19.06.1969
İstanbul
Kimyevi Maddeler ve Mamulleri
Kimyasallar, Fonksiyonel Malzemeler ve Çözümler, Performans Ürünleri ve Zirai Çözümler

BASF Global

1865 yılında kurulan BASF yaklaşık 115000 çalışanı ile dünya çapında bir kimya şirket olarak faaliyet göstermektedir.

Beş ana segmentte ürünler sunmaktadır: Kimyasallar, Performans Ürünleri, Fonksiyonel Malzemeler ve Çözümler, Tarımsal Çözümler ve Petrol & Gaz.

Kimyasallar segmenti, deterjanlar, plastikler, tekstil lifleri, boyalar ve kaplamalar, bitki koruma ürünleri ve ilaçlar için çözücüler, plastikleştiriciler, monomerler ve yapıştırıcılar ve ayrıca ham maddeler sunmaktadır.

Performans Ürünleri segmenti, eczacılık, kişisel bakım ürünleri ve kozmetik ürünlerinin yanı sıra hijyen ve ev eşyalarında kullanılan dispersiyon ve pigmentler, bakım kimyasalları, beslenme ve sağlık ürünleri ve performans kimyasalları sağlar; kağıt endüstrisindeki ve su arıtma işlemlerinin yanı sıra petrol, gaz ve cevher özütlemesinde iyileştirme için diğer ürünler sunmaktadır.

Fonksiyonel Malzemeler ve Çözümler segmenti; katalizörler, akü malzemeleri, mühendislik plastikleri, poliüretan sistemler, otomotiv kaplamaları, yüzey işleme çözümleri ve beton katkıları sağlar; otomotiv, elektrik, kimya ve inşaat endüstrilerinin yanı sıra ev, spor ve eğlence uygulamaları için fayans yapıştırıcıları ve dekoratif boyalar sunmaktadır.

Tarımsal Çözümler bölümü, fungisitler, herbisitler ve böcek ilaçları ile fonksiyonel ürün bakım ürünleri sunmaktadır.

Petrol & Gaz segmenti, Avrupa, Kuzey Afrika, Rusya, Güney Amerika ve Orta Doğu'da petrol ve doğal gaz aramakta ve üretmektedir. Aynı zamanda Avrupa’da doğal gazı taşımaktadır.

BASF, 2017 yılında 64,5 milyar Euro'luk satış ve yaklaşık 8,3 milyar Euro'luk faaliyetlerden elde edilen gelir açıklamıştır.

BASF Türkiye

BASF'nin İstanbul'da bulunan merkez ofisi ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bulunan diğer ofis ve üretim tesislerinde yaklaşık 800 kişi istihdam ediliyor. İstanbul’daki merkez ofis aynı zamanda Rusya, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ve Afrika'yı kapsayan 78 ülkeyi yönetiyor.

Türkiye’de ilk satışını 1880 yılında gerçekleştiren ve 138 yıllık bir geçmişe sahip olan BASF, birçok endüstriyel sektöre kimyasal ürün sağlamayı sürdürüyor ve cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor.1969 yılında Sümerbank ile başlıca amacı, tekstil, kâğıt, boya ve deri gibi birincil endüstri dallarına ürün sağlamak olan bir ortaklık kuran BASF, daha sonra 1970 yılında tekstil, deri, deterjan ve inşaat kimyasallarının üretildiği ilk fabrikasını Gebze’de faaliyete geçirmiştir. Bu fabrikanın hizmete girmesiyle birlikte BASF, dünya standartlarındaki ürünlerini Türkiye’de üretmeye başlamış, birçok sektörün gelişmesine ve Türk ekonomisine katkı sağlamıştır. Uzun yıllar devam eden bu ortaklık, BASF AG’nin Sümerbank Holding’den tüm hisseleri devraldığı 2000 yılında sona ermiştir.

BASF Türkiye, halen toplam altı üretim tesisi ve İstanbul merkez olmak üzere diğer şehirlerdeki ofisleriyle faaliyet gösteriyor. Kimyasallar, Fonksiyonel Malzemeler ve Çözümler, Performans Ürünleri ve Zirai Çözümler olmak üzere toplam dört alanda toplanan ürünlerin satışı ile otomotiv, elektrik ve elektronik, inşaat, deri, deterjan, temizlik, ilaç, kozmetik, hayvan yemi, tarım ve gıda sektörlerine hizmet veriliyor.

BASF’ye bağlı olarak Türkiye’de faaliyet gösteren BASF Yapı Kimyasalları, BASF Coatings, BASF Poliüretan adlı grup şirketleri, 2014 yılının Eylül ayında gerçekleşen şirket birleşmesiyle faaliyetlerine BASF Türk Kimya San. ve Tic Ltd Şti. çatısı altında devam ediyor.

BASF firmasında Sektör trendleri, bu trendlere yönelik gerçekleştirilen inovasyon projeleri ve bu projelerin ticari sonuçları tüm organizasyonun tamamında paylaşılmaktadır. Çalışanların ve üniversitelerden profesörlerin katılımı belirlenen konularda inovatif fikirler geliştirilmesi için fikir oturumları gerçekleştirilmektedir. "KitchenLab" adıyla müşterilerin şirket altyapısını kullanarak deneyler yapmasını ve uygulama konusunda fikirler geliştirmesine yönelik bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Şirket kültürü "sentez" ve "inovasyon"a odaklanmaktadır.

İNOVASYON DÖNGÜSÜ

DENİZBANK ANONİM ŞİRKETİ

DENİZBANK ANONİM ŞİRKETİ

01.01.1938
İstanbul
Bankacılık
Bankacılık Ürünleri

DenizBank, 1938 yılında, gelişmekte olan Türk denizcilik sektörüne finansman sağlamak üzere bir devlet bankası olarak kurulmuştur. 1997 yılının başında, bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi'nden satın alınan DenizBank’ı, Avrupa'nın önde gelen finans gruplarından Dexia Ekim 2006’da bünyesine katmıştır. 6 yıl boyunca Dexia’nın ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdüren DenizBank, 28 Eylül 2012 itibarıyla Rusya’nın en büyük bankası Sberbank çatısı altında hizmet vermeye devam etmektedir. 1 Temmuz 2013 itibarıyla ise, Citi’nin Türkiye’deki bireysel bankacılık bölümünü, 600 binden fazla müşteri ve 1.400’e yakın çalışanı ile devralmıştır.

DenizBank'ın 1997'de özelleştirilmesinin ardından, oluşan yeni kurumsal kimliği çerçevesinde personel alımı ve şube açılışlarını içeren bir “hayata dönüş” programının uygulanmasına başlanmıştır. Tüm bu çalışmalar, beş yıllık stratejik plan çerçevesinde yürütülmüş ve planda öngörülen tüm hedeflere ulaşılmıştır. Bu büyüme, TMSF'ye devrolan banka şubelerinin bir kısmının satın alınması ve 2002 sonunda Tarişbank'ın gruba dâhil edilmesiyle desteklenmiştir. Bu dönemde DenizBank mevcut bankacılık ürün ve hizmetlerini tamamlamak üzere faktöring, finansal kiralama, yatırım ve portföy yönetimi şirketlerine ek olarak Avusturya ve Rusya'da banka satın almıştır. DenizBank, güçlü sermaye tabanından ve finansal gücünden aldığı destekle ve sektörde yaşanan hızlı gelişmelerin de etkisiyle çok kısa bir sürede mevcut konumunu geliştirmiştir. 2003 yılında çeşitli finansal hizmetleri aynı çatı altında sunan bir finans süpermarketi oluşturmak amacıyla DenizBank Finansal Hizmetler Grubu kurulmuştur.

Tüm Çağdaş Finans Hizmetleri Tek Bir Çatı Altında

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu'nda DenizBank'ın yanı sıra beş yerli, üç uluslararası finansal iştirak ile altı yerli finansal olmayan iştirak ve Bahreyn'de bir şubesi bulunmaktadır. Deniz Yatırım, Deniz GYO, Deniz Portföy Yönetimi, Deniz Leasing, Deniz Faktoring, Intertech, Deniz Kültür, Ekspres Bilgi İşlem ve Ticaret, Deniz Kartlı Ödeme Sistemleri, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş grubun yerli; Eurodeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow ise uluslararası iştirakleridir.

Grubun odaklandığı başlıca segmentler perakende müşteriler, küçük ve orta ölçekli işletmeler, ihracatçılar, kamu ve proje finansmanı ile ticari ve kurumsal müşterilerdir. Tarım, enerji, turizm, eğitim, sağlık, altyapı ve denizcilik grubun faaliyetlerinde öncelikli olarak belirlediği pazarlardır. Grup, merkezi Viyana'da bulunan iştiraki DenizBank AG aracılığı ile AB ülkelerinde faaliyet göstermektedir. CJSC DenizBank Moscow, Rusya ile ticaret yapan mevcut müşterilere yurtdışında hizmet götürmekte ve çeşitli finansal gereksinimlerini karşılamaktadır.

Grup, Türkiye'de toplumun tüm kesimlerine ulaşan bir hizmet ağına sahiptir. Yurtiçinde ve Bahreyn'deki toplam 697 adet DenizBank şubesinin yanı sıra, DenizBank AG’nin toplam 43 adet şubesi bulunmaktadır. Ayrıca, DenizBank, Alternatif Dağıtım Kanalları sayesinde, gerek perakende gerekse kurumsal müşterilerine dünyanın her köşesinden internet ortamında finansal işlemler yapma olanağı sağlamaktadır.

Fikirlerin sistematik olarak toplanması ve yönetim kurulunun bu sürece dahil olması, hem aşağıdan yukarıya hem de yukarıdan aşağıya inovasyon aktivitelerini desteklemektedir.Toplanan fikirler strateji için en önemli dayanak noktasını oluşturmaktadır. DenizBank 2018 yılında Amerikalı saygın otorite BAI tarafından inovasyonu inovasyonu kurum kültürü haline getirdiği için bir kez daha ‘Dünyanın En Yenilikçi Bankası’ seçilmiştir.

İNOVASYON KAYNAKLARI

BRİSA BRİDGESTONE SABANCI LASTİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

BRİSA BRİDGESTONE SABANCI LASTİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

28.02.1974
İstanbul
Otomotiv Endüstrisi
Otomotiv Lastikleri

Türkiye lastik endüstrisinin lideri olan şirketin temelleri, Sabancı Holding ve ortaklarının Girişimiyle 1974 yılında Lassa markamızla atıldı. Brisa’nın kuruluşu ile Lassa ve Bridgestone Markalarının yolculuğunun başlaması ise 1988 yılında Sabancı Holding ve dünya lastik sektörü lideri Bridgestone Corporation ortaklığına dayanıyor.

1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Şirket, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi oldu. Aynı zamanda 2014 yılında başarılı stratejisi ve uygulamaları ile “Strateji Oskar”ı olarak bilinen “Hall Of Fame”i aldı.

Bridgestone, Lassa, Firestone, Dayton ve Kinesis lastik markaları, Bandag kaplama ana markalarının yanısıra Otopratik, Propratik, Lastiğim, Lastik Vs., tabelalı satış, hizmet ve servis noktaları, Bridgestone Box ve lastik.com.tr alternatif satış kanalları, Profleet, Mobilfix ve Lastik Oteli (lastik saklama hizmeti) hizmetleri ve Brisa Akademi eğitim kanalı ile sektöre öncülük ediyor ve müşterilerine değer katıyor.

Bridgestone, Lassa ve Dayton markalarıyla otomobil, hafif ticari araç, otobüs, kamyon, tarım ve iş makinalarına yönelik emniyet ve kalite kriterleri açısından uluslararası standartlardaki lastiği üreterek, Firestone markalı tarım lastiklerini ve Bridgestone motosiklet lastiklerini ise ithal ederek toplam 1.800 çeşitte lastiği pazara sunuyor. Ürün ve hizmetlerini, yurt içinde 1300’den fazla tabelalı satış noktasında, Brisa isçisinin el emeği ile Lassa markası altında üretilen lastikler ise 70’e yakın ülkede 580’in üzerinde tabelalı mağaza ve toplamda 5.000 noktada araç sahipleriyle buluşuyor.

Kocaeli üretim tesisi, 361.000 m2’ye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biri olmakla birlikte Bridgestone Corporation’ın dünya üzerindeki en önemli üretim üsleri arasında yer alıyor. Başlangıç olarak 300 milyon ABD doları yatırımla Aksaray OSB’de 950.000 m2 alanda ikinci fabrikasını 2018 yılında devreye almaya hazırlanıyor.

 • Şirketin temelleri, Sabancı Holding ve ortaklarının Girişimiyle 1974 yılında Lassa markasıyla atıldı. Brisa’nın kuruluşu ile Lassa ve Bridgestone Markalarının yolculuğunun başlaması ise 1988 yılında Sabancı Holding ve dünya lastik sektörü lideri Bridgestone Corporation ortaklığına dayanıyor.
 • 1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Şirket, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi oldu. Aynı zamanda 2014 yılında başarılı stratejisi ve uygulamaları ile “Strateji Oskar”ı olarak bilinen “Hall Of Fame”i aldı.
 • 2018 Ciro: 496M Euro, İhracat: 168M Euro, Çalışan Sayısı: 2.797 İhracat pazarı: 80'in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Avrupa ülkeleri öncelikli pazarları arasında gelmektedir.
 • En İnovatif 3 Ürün
 • PPK - Price Per Km: Son kullanıcılara lastik satışına alternatif olarak, garaj yönetimi ile birlikte kilometre başı maliyet hesabıyla lastik kiralama modelidir. Lastik Dışı Ürünler: Brisa ARGE bölümü tarafından geliştirilip, Girişimcilik Bölümü tarafından pazar geliştirme çalışmalarının gerçekleştirildiği kauçuk temelli ürünlerdir. Mobilfix: Dünyada ağır ticari araçlara yönelik olarak geliştirilen ilk mobil servis tırı Mobilfix, ağır ticari araçlara yerinde bakım ve servis hizmeti sunmaktadır.
 • İnovasyon Portaline girilen fikir sayısı 2018'de 200'ün üzerinde iken bunların 20'si inovasyon projesine dönüşmüştür. 2019 yılında yenilenen İnovasyon ve Proje Portalinde projeye dönüştürülmüş 18 yeni fikrin takibi gerçekleşmektedir.
 • Brisa İnovasyon Takımı, farklı departmanlardan çalışanların katılımı ile gönüllülük esaslı oluşturulmaktadır. 2019 takımı için, alınan başvuru sayısı 45 olarak gerçekleşmiştir. 2014 yılından bu yana İnovasyon Takımı gönüllüleri İnovasyon ve Girişimcilik üzerine offline ve online eğitimler almıştır (2019 planını toplamında 5 günü bulan 6 haftalık bir program oluşturmaktadır).

İNOVASYON SONUÇLARI

NANOVAK AR-GE BİLİŞİM MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

NANOVAK AR-GE BİLİŞİM MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

02.05.2006
Ankara
Savunma ve Havacılık Sanayii
Vakum ve ince film hazırlama sistemleri

NANOVAK Ar-Ge, Prof. Dr. Zafer Durusoy ve Dr. Recep Görür tarafından 2006 yılında Hacettepe Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde kurulmuştur. Fizik Mühendisleri, Elektrik-Elektronik Mühendisleri ve Teknisyenlerden oluşan güçlü bir kadro ile faaliyetlerini yürütmektedir.

Tam zamanlı çalışan personelin haricinde, üniversite ve sanayi iş birliktelikleri ile çalışma takımını sürekli geliştiren, bilgilerini ve becerilerini çağın ve teknolojinin gelişimine paralel olarak yenileyen destek kadrolarına sahiptir.

Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Bölgesi’nde yer alan NANOVAK; Vakum, Vakum Deneyleri ve İnce Film hazırlama sistemleri konusunda Ar-Ge çalışmaları yapar. Vakum kazanlarının ve sistemlerinin yapımı; sistemlerin ısıl, mıknatıslı saçtırma ve elektron tabancası teknikleri ile donatılarak ince film hazırlama tezgâhları olarak imalatı konularında çalışır.

Ar-Ge sürecinde tasarlanan vakum ve ince film hazırlama tezgâhları kullanıcı tarafından arzulanan özelliklerde yapılır ve ihtiyaç sahiplerine, yerinde kullanım eğitimi verilerek sunulur. İnce film hazırlama sistemleri vakum kazanı, örnek tutma-ısıtma birimi, pompalama birimi, basınç ve gaz akış ayarı ile elektronik kontrol ve ölçüm cihazları, vanaları ve diğer yan birimleri içeren anahtar teslimi tezgâhlar olarak tasarlanır ve üretilir.

Mekanik ve elektronik tasarımlarını kendi bünyesinde geliştirir ve sanayide yer alan firmalarla işbirliği yaparak üretimini tamamlar.

Üretilen bileşenler ve sistemler sürekli geliştirilerek “daha iyi ve en iyi”'yi arayan bir yaklaşım benimsenmiştir.

NANOVAK Ar-Ge ’nin hizmet verdiği konular arasında;

 • LV, HV, UHV Vakum Sistemleri tasarımı,
 • Vakum ve ince film konularında sorun çözümüne yönelik danışmanlık,
 • Vakum sistemleri ve ince film kaplamalar konusunda eğitim,
 • Mevcut vakum ve ince film kaplama sistemlerinin iyileştirilmesi,
 • İnce film kaplama sistemleri geliştirilmesi,
 • Vakum ve ince film bileşenlerinin tasarlanması ve üretimi,

sıralanabilir.

Uzay simülatör, ince film kaplama cihazları, vakumlu kaplama cihazları ve optik kaplama sistemlerinin tasarımı ile üretimini yapan Nanovak yerli imkanlarla geliştirilen üretim cihazlarını yurt dışındaki rakiplerine göre daha ucuza mal edebilmekte ve 7 kişilik Ar-Ge ekibiyle savunma sanayi ve nano teknoloji alanında faaliyet göstermektedir. Nanovak ürünleri ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent ve Koç gibi üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında ve savunma sanayinde, beyaz eşya üretiminde ve endüstri firmalarında kullanılmaktadır.